Kulturalne rozmaitości

Wystawa Przekrój Poznania w Genius Loci

W sobotę, 26 października 2024 roku o godzinie 12:00, w sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci odbędzie się wyjątkowe spotkanie promujące bezpłatny katalog do wystawy stałej Przekrój Poznania. To niepowtarzalna okazja, by bliżej poznać tajemnice Ostrowa Tumskiego, miejsca kluczowego dla początków polskiej państwowości, oraz odkrycia archeologiczne prezentowane w tym unikalnym rezerwacie.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, będący częścią Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, to jedyne miejsce w Europie, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć rzeczywisty wykop archeologiczny z X wieku, odsłaniający imponujące fortyfikacje wczesnośredniowieczne. Wystawa Przekrój Poznania prezentuje wyniki badań prowadzonych na wyspie katedralnej od 1938 roku do dziś. Ekspozycja łączy wiedzę z zakresu archeologii, historii, antropologii i wielu innych dziedzin, oferując odwiedzającym wgląd w metody badawcze i naukowe procesy, które pozwalają odkrywać historię Polski.

Promowany katalog to publikacja dwujęzyczna, bogato ilustrowana i spełniająca najwyższe standardy wydawnicze. Na ponad 150 barwnych fotografiach i wizualizacjach przedstawiono nie tylko odkrycia archeologiczne z Ostrowa Tumskiego, ale również zabytki pochodzące z najstarszych budowli Poznania, takich jak pałac Mieszka I czy kaplica księżnej Dobrawy. Katalog to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy o pierwszych Piastach, czy pierwszej katedrze w Polsce.

Katalog pozwala odwiedzającym w pełni docenić bogactwo ekspozycji i stanowi doskonałe źródło wiedzy o wczesnym średniowieczu.