wystawy

Siła spotkania i wielokulturowość

Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań to tytuł nowej wystawy, którą od 30 czerwca można oglądać w Galerii Śluza na Ostrowie Tumskim. Opowiada ona o kulturowych i etnicznych grupach, które współtworzyły stolicę Wielkopolski na przestrzeni wieków. Miały one znaczący wpływ na rozwój miasta pod względem kulturowym, naukowym, architektonicznym, czy handlowym.

Wystawa będąca uczczeniem jubileuszu 770-lecia lokacji miasta Poznania, przedstawia zarówno rodzimą społeczność, która od wieków zamieszkiwała ziemie obecnej lewobrzeżnej części miasta, jak również osadników przybywających z różnych stron świata. Spotkania przedstawicieli rozmaitych grup kulturowych spowodowały, że od stuleci Poznań był wielokulturowy, a swój dom odnaleźli tu między innymi przybysze z niemieckiego Bambergu, Bułgarii, Armenii, Szkocji, czy Czech.

Opowieść o różnorodności i historii Poznania została podzielona na pięć części, a każda z nich przybliża inny obszar tematyczny. Zobaczymy tutaj bogatą kolekcję materiałów historycznych dotyczących osadnictwa na ziemiach lewobrzeżnego Poznania i dowiemy się, że najlepszymi ogrodnikami byli osadnicy z Bułgarii.

Z kolei wraz z uciekającymi przed wojskami mongolskimi Ormianami, do Wielkopolski trafiły luksusowe tkaniny jedwabne i bawełniane, a także skóry, dywany i biżuteria. Ormianie handlowali również końmi, woskiem, miodem i bakaliami. To właśnie im lokalna kuchnia zawdzięcza takie przyprawy jak chociażby szafran, gałka muszkatołowa czy imbir.

Handel, architektura i bogactwo kulinarne

Handel był bardzo ważną częścią życia miasta w wieku XV i XVI. Z uwagi na swoje położenie miasto stało się ważnym punktem łączącym Europę Zachodnią z Rusią i Litwą. Był również ważnym punktem na szlaku handlowym łączącym Gdańsk ze Śląskiem oraz Czechami i Austrią.

W kolejnych salach wystawowych przedstawiono bogactwo architektoniczne Poznania oraz miasto jako ważny ośrodek naukowy. Obecnie stolica Wielkopolski jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, a poznańskie uczelnie są chętnie wybierane przez cudzoziemców. 

Ostatnia z sal została poświęcona życiu codziennemu mieszkańców Poznania. Odnajdziemy tu zarówno aktywność związaną z uczestnictwem w życiu kulturalnym miasta, jak i regionalną kuchnię.

Całość składa się na bogaty i różnorodny obraz współczesnego Poznania, który stał się domem dla studentów, naukowców, a także migrantów. Bogactwo kulturowe stolicy Wielkopolski to wiele wieków tradycji, współistnienia obok siebie różnych grup etnicznych, a także międzynarodowych spotkań, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju miasta.

Wystawę Siła spotkania można oglądać w Galerii Śluza do 26 listopada.

[fot. Marta Łuczkowska]

« z 15 »