Sztuka afrykańska w Palmiarni
Sztuka afrykańska – maski i rzeźby, meble oraz dodatki wyposażenia wnętrz, biżuteria, a także obrazy nawiązujące do fauny Czarnego Lądu – w Palmiarni Poznańskiej trwa wystawa Fetysze i maski rytualne w kulturze afrykańskiej.
Na wystawę składają się prywatne kolekcje państwa Machów, którzy chętnie pokazują przywiezione przez siebie pamiątki z podróży do Afryki. Na wystawie przeważają maski afrykańskie wykonane ręcznie z różnego rodzaju drewna – hebanowego, mahoniowego czy tekowego. Wszystkie maski zostały wyrzeźbione przez artystów plemiennych Makonde czy Chiewa.
W Palmiarni można również zobaczyć bogatą kolekcję tradycyjnych rzeźb afrykańskich, wśród których nie brakuje wizerunków kobiet i wojowników. Kolekcję uzupełniają rzeźby przedstawiające zwierzęta – słonie czy nosorożce. Prezentowane kolekcje pochodzą głównie z Malawi, Zambii, Mozambiku, Tanzanii i Konga.
Wśród przedmiotów, które tworzą tę unikalną wystawę są także meble oraz przedmioty dekoracyjne – poduszki, wielobarwne narzuty, etniczne lampy i świeczniki, szkatułki dekoracyjne oraz drewniane łyżki, cukiernice i misy. Wystawę uzupełnia biżuteria etniczna, na którą składają się różnego rodzaju bransoletki i wisiorki.
Fetysze i maski rytualne w kulturze afrykańskiej uzupełnione zostały o obrazy nawiązujące do sztuki afrykańskiej z wizerunkami dzikich zwierząt.
Wystawę można oglądać do 26 lutego w godzinach otwarcia Palmiarni Poznańskiej.
[fot. Marta Łuczkowska]