Stereotyp macochy w Teatrze Polskim
Kto trafia na dno otchłani? Poza grzesznikami i przestępcami na pewno czyhają tam wszystkie macochy. Zgodnie z wymową najsłynniejszych baśni, dramatów i powieści dawnych czasów, są one, co do jednej: egoistyczne, zazdrosne, nikczemne i okrutne.
17 lutego w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Macocha w reżyserii Błażeja Biegasiewicza. Na scenie wystąpią Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska, gościnnie Dominika Markuszewska i Konrad Cichoń.
Realizatorzy podejmą w spektaklu próbę zdekonstruowania negatywnego wizerunku macochy, tak niespotykanie jednomyślnego i spójnego na przestrzeni stuleci. Aktorki, wcielając się w archetypowe postacie z bajek i baśni, przytoczą stare historie, spróbują zrozumieć, potępić, a być może okazać współczucie ich bohaterkom. Jednocześnie na kanwie prawdziwych świadectw zmierzą się ze współcześnie istotnymi problemami i zagadnieniami tej roli.
Twórcy spektaklu Macocha chcą ukazać genezę stereotypu, który w kulturze jest wciąż silnie zakorzeniony.
— Piętnuje postać macochy, jest źródłem fałszywego, szkodliwego wyobrażenia. Jednocześnie staje się on przyczynkiem do zbadania trudnej relacji pomiędzy macochami i pasierbami, często równie mrocznej co same baśni — piszą realizatorzy o spektaklu.
Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.
Spektakl Macocha zostanie wystawiony 17 lutego (premiera) oraz 18, 19, 28 lutego i 1 marca w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu.