Archiwum zapowiedzi kulturalnych

Rytmy Marcina powracają

Koncerty, warsztaty, słuchowiska i zabawa taneczna – łącznie 30 kameralnych wydarzeń w jednym dniu. Do Poznania powracają Rytmy Marcina, które już w sobotę, 30 września odbędą się na jednej z głównych ulic w centrum miasta. Wspólne świętowanie na Św. Marcinie rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa do późnego wieczora.

Po kilku latach nieobecności – z uwagi na pandemię i remont ulicy – do centrum miasta powróci wydarzenie cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców. Rytmy Marcina to kameralne koncerty, wystawy i warsztaty odbywające się w bardziej i mniej oczywistych zakamarkach ulicy Św. Marcin. W tym roku do wspólnej zabawy zgłosiły się nie tylko duże instytucje, które mają swój siedziby przy jednej z głównych ulic, ale również te, które ze Św. Marcinem sąsiadują.

Ciekawą propozycję przygotowuje Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, która zarządza Centrum Szyfrów Enigma. W przestrzeniach budynku położonego na rogu ulic Św. Marcin i Kościuszki będzie można posłuchać wyjątkowego słuchowiska, które odtworzy nastrój ulicy. Będą więc dźwięki bardzo oczywiste, ale także te bardziej zaskakujące, niej słyszalne na co dzień.

Muzyka i taniec, czyli dancing w bibliotece

Do wspólnego świętowania muzycznego wydarzenia na ul. Św. Marcin włącza się również Biblioteka Uniwersytecka mająca swoją siedzibę po sąsiedzku – przy ul. Ratajczaka. O godzinie 18:00 na bibliotecznym – i bardzo urokliwym – dziedzińcu rozpocznie się dancing. Podczas wydarzenia odtworzone zostaną nagrania, które powstały w poznańskiej wytwórni  „Mewa”. Poznańska wytwórnia gramofonowa „Mewa” powstała w 1945 roku i była jedną trzech powojennych firm prywatnych produkująca płyty. Jej założycielem był Mieczysław Wejman. Niestety, w roku 1949, kiedy to państwowa wytwórnia „Muza” stała się monopolistą, poznańska „Mewa” przestała istnieć. Przetrwały jednak nagrania i depozyty, które znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Muzyczna ulica w centrum miasta

Jak podkreślał Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, ulica Św. Marcina jest najbardziej muzyczną ulicą miasta. To tutaj swoje miejsce odnalazły takie instytucje jak: Centrum Kultury Zamek, Akademia Muzyczna, Filharmonia Poznańska z Aulą UAM, a także chór Poznańskie Słowiki, czy Poznańskie Skowronki. W bliskim sąsiedztwie znajduje się również jeden z najstarszych klubów muzycznych – Blue Note Poznań, który zaprasza publiczność po gruntownym remoncie.

Nic więc dziwnego, że  to właśnie ta ulica w centrum Poznania wypełni się muzyką. Kameralne koncerty artystów reprezentujących różne gatunki, a także muzyczne warsztaty wypełnią nie tylko ulicę, ale również podwórka kamienic, ogródki restauracyjne i zapomniane zakamarki.

Bogaty i różnorodny program wydarzenia Rytmy Marcina sprawi, że z pewnością każdy mieszkaniec miasta odnajdzie tu coś dla siebie.