Archiwum zapowiedzi kulturalnych

Narodowe Czytanie ‘Nad Niemnem’

W sobotę, 9 września w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się Narodowe Czytanie. Bohaterką tegorocznej – 12. już edycji wydarzenia będzie powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło to porównywane jest do Pana Tadeusza. Żadna inna książka Orzeszkowej nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono ją za sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 

Powieść Nad Niemnem cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej dziełem zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. 

Nad Niemnem jest jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego.

Biblioteka Raczyńskich zaprasza poznaniaków na godzinę 11:00 do Filii Sztuki przy Placu Wolności, gdzie odbędzie się Narodowe Czytanie powieści Nad Niemnem. Fragmenty prezentujące losy Justyny i Jana, Marty i Anzelma, Emilii i Benedykta przeczytają przedstawiciele poznańskiej nauki i kultury. W programie wydarzenia jest również koncert i wspólne śpiewanie pieśni.

Finał tegorocznej edycji Narodowego Czytania odbędzie się w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To właśnie tam przechowywany jest zielnik Elizy Orzeszkowej, którego historię będzie można poznać w sobotę, 9 września.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Do tej pory w całej Polsce czytano wspólnie m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, czy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.