Muzeum Powstania Wielkopolskiego coraz bliżej
Podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w dniu 27 marca 2023 roku radni przyjęli uchwałę w sprawie prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego, jako wspólnej instytucji kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Wielkopolskiego.
-Ta zgoda Sejmiku jest formalnie potrzebna, byśmy jako Zarząd Województwa mogli zawrzeć porozumienie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
„Mamy zatem zielone światło do dalszego procedowania i legitymację do tego, by uzgodnić wszelkie szczegóły formy porozumienia z Ministerstwem. W tych zapisach będą zarówno kwestie dotyczące statutu i roli obu współorganizatorów w bieżącej działalności Muzeum, czyli m.in. kwestie powołania dyrektora po upływie kadencji czy sposobu tego powoływania, jak również uzgodnienia składu Rady Naukowej Muzeum oraz bieżącego utrzymania Muzeum.
Zadeklarowane 60 procent przez MKiDN na budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego to jedno, ale mówimy też o udziale w bieżącym utrzymaniu działalności Muzeum. To będzie partycypacja ze strony Ministerstwa w wysokości 1,5 mln zł rocznie, a Samorządu Województwa 7,5 mln zł, choć jeśli potrzeby Muzeum będą większe wraz z rozwojem tej instytucji, to i my jesteśmy gotowi zaproponować większy wkład. To również zostanie zawarte w porozumieniu” – dodaje Marszałek Marek Woźniak.
Uchwała Sejmiku podkreśla, że Wielkopolskie Muzeum Niepodległości od 1 stycznia 2023 r. jest instytucją kultury, dla której organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Przejmując nadzór nad instytucją, Województwo Wielkopolskie przyjęło również rolę inwestora budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, będącego oddziałem instytucji. Tym samym od początku dokłada wszelkich starań, by proces tworzenia tej placówki zakończył się sukcesem.
Nowo powstałe muzeum będzie miejscem, które w sposób nowoczesny i atrakcyjny nie tylko upamiętni największy, zwycięski polski zwycięski zryw niepodległościowy, ale także ukaże fenomen wielkopolskiej drogi do odzyskania niepodległości oraz starania o utrzymanie polskości w czasach zaborów.
W styczniu br. rozpoczęto prace wyburzeniowe obiektów znajdujących się na tym terenie, w tym budynków byłego lodowiska Bogdanka.
[fot. UMWW]