Kosmiczna wystawa Nie to niebo
Kim jest astronom, czym zajmuje się na co dzień, jak wygląda miejsce jego codziennej pracy i co robi – oprócz patrzenia w niebo przez teleskop? O tym wszystkim opowiada najnowsza wystawa w Centrum Kultury Zamek zatytułowana Nie to niebo. Uroczyste otwarcie wystawy przybliżającej pracę astronomów i Kosmos odbyło się w piątek, 3 marca.
Niebo – to nic innego jak błękitny kolor warstwy atmosfery, ponad którą rozciąga się pustka międzyplanetarna. Zaledwie 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię. Niestety, działalność człowieka zanieczyszcza niebo mocnym światłem, co sprawia, że coraz trudniej można podziwiać przestrzeń rozświetloną miliardem gwiazd. Dla wielu jest to warstwa tajemnicza, rozpalająca wyobraźnię.
Odkrywanie wszechświata
Spektakl, który widzimy nad naszymi głowami, to tak naprawdę wydarzenia z odległej przeszłości, które docierają do nas z ogromnym opóźnieniem. Światło z najbliższej w stosunku do naszego Układu Słonecznego gwiazdy (Proxima Centauri) potrzebuje ponad 4 lat, by dotrzeć do Ziemi. Oznacza to, że jeśli gwiazda ta w czasie rzeczywistym eksplodowałaby dzisiaj, blask wybuchu zobaczylibyśmy dopiero w 2027 roku. Wydarzenia widoczne na nocnym niebie są więc pomostem łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Jak podkreśla kuratorka wystawy – Justyna Olszewska z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu, wystawa prezentowana w CK Zamek jest początkiem bardzo ciekawej drogi odkrywania wszechświata. Jest początkiem rozmowy o tym, czym jest Kosmos i jak, bez użycia drogich teleskopów i rakiet kosmicznych, można go odkrywać na co dzień. Czasami, aby dostrzec piękno rozgwieżdżonego nieba wystarczy wyjść z domu na dłuższy spacer albo wyruszyć na rowerową wycieczkę za miasto.
Różne drogi odkrywania Kosmosu
Wystawa Nie to niebo skupia się przede wszystkim na lokalnym aspekcie odkrywania Kosmosu, pokazując poznańskie wątki astronomicznych poszukiwań. Jest to opowieść wielowątkowa, w której swoje miejsce znajdują zarówno naukowe dokonania, jak i artystyczne wizje i prezentacje inspirowane Kosmosem.
— Tą wystawą poszerzamy zwyczajowe skojarzenia z Zamkiem. Akcentujemy fakt, że nauka to część kultury, a zjawiska przyrodnicze fascynują nie tylko naukowców i naukowczynie, ale także artystów i artystki, których poszukiwania często się krzyżują i wzajemnie inspirują. W obu zawodach niezbędna jest wyobraźnia, by móc stworzyć wizję czegoś, co jeszcze nie istnieje, nazwać to, co do tej pory nazwy nie miało – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.
Nie to niebo można zwiedzać na kilka sposobów: z przewodnikiem, samemu, czy w gronie znajomych. Są również dostępne cztery ścieżki audioprzewodnika, które przeprowadzają przez wystawę.
Partnerami wystawy Nie to niebo są: LUNARES Research Station, Politechnika Poznańska, CybAiR, PUT Rocketlab, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, ScopeDome, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Obserwatorium Astronomiczne Wydział Fizyki UAM w Poznaniu, Good Night Collective, Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu, Pixel Multimedia, Visual Rent.
Kosmicznej wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń interdyscyplinarnych: warsztatów, wykładów popularnonaukowych, pokazów filmowych czy spotkań literackich.
Wystawę Nie to niebo prezentowaną w Sali Wystaw CK Zamek można oglądać do 2 lipca.
[fot. Marta Łuczkowska]