Jubileuszowy Festiwal GRANDA pełen kryminalnych emocji
Poznański Festiwal Kryminału GRANDA to wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników literatury kryminalnej z całego kraju. W dniach 20-22 września 2024 roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu, której motywem przewodnim były Zbrodnie Sentimentalne. Hasło to idealnie oddało atmosferę panującą podczas spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych i wykładów, które zdominowały scenę festiwalu.
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się wielkim otwarciem w Starym Browarze. Już od godziny 16:00 wypełniona po brzegi sala przywitała gości, a pierwszym wydarzeniem było (Prze)Słuchanie, czyli spotkanie z twórcami słuchowiska kryminalnego Nikt nie jest doskonały. Ryszard Ćwirlej, autor scenariusza, oraz aktorzy Oliwia Nazimek i Mieczysław Hryniewicz w fascynujący sposób opowiadali o kulisach powstawania tej radiowej superprodukcji. Chwilę później, zgromadzona publiczność miała okazję posłuchać emisji słuchowiska, które zostało zrealizowane z udziałem aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.
Jednym z ciekawszych momentów piątkowego wieczoru było spotkanie z Arturem Nowakiem, który poruszył niezwykle trudny temat kryminalnej twarzy Kościoła. Dyskusja ta przyciągnęła szeroką publiczność, wzbudzając wiele emocji i pytań. Zwieńczeniem dnia były dwa wieczorne wykłady: prawnika Jarosława Gwizdaka oraz adwokatki Anny Zbierskiej, które zgłębiały wątki kryminalne z perspektywy zagranicznych kryminałów i ludzkich emocji w obliczu zbrodni.
Kobiece intrygi i literackie pojedynki
Sobotni program festiwalu był wypełniony panelami dyskusyjnymi z udziałem najważniejszych twórców literatury kryminalnej w Polsce. Już od rana publiczność mogła uczestniczyć w rozmowie na temat roli kobiet w tworzeniu intrygujących fabuł kryminalnych. Panel Knuć, meandrować, zaskakiwać. Dobra intryga to kobieca domena z udziałem Weroniki Mathii i Ewy Przydrygi przyciągnął licznych słuchaczy, którzy z zainteresowaniem śledzili rozmowę o specyfice pisania kryminałów przez kobiety.
Jednym z sobotnich wydarzeń był panel Czy Agatha Christie przewraca się w grobie?, w którym wzięli udział Mariusz Czubaj, Przemysław Żarski i Bartosz Szczygielski. Dyskusja ta skupiła się na ewolucji literatury kryminalnej oraz zmianach, jakie zaszły w tym gatunku od czasów Agathy Christie. Autorzy zastanawiali się nad tym, jak współczesne kryminały różnią się od klasyków, a także w jakim kierunku rozwija się ten gatunek literacki.
Sobotni wieczór zakończył się Galą Premier, na której zaprezentowano najnowsze książki z gatunku kryminału. Publiczność miała okazję poznać twórców i posłuchać o ich najnowszych projektach. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się m.in. Hanna Szczukowska-Białys, Karolina Głogowska, Marcel Woźniak i Sylwia Błach.
Jak co roku, do Festiwalu Granda przyłączył się również Teatr Asz Teatr, który zaprezentował spektakl Szpieg na całe życie. Komedia o kryminalnym – a nawet szpiegowskim zabarwieniu przyciągnęła na poznańską Starołękę zarówno miłośników teatru, jak również sympatyków kryminalnych zagadek.
Festiwal Granda – kryminalne sekrety i tajemnice
Ostatni dzień festiwalu przyniósł kolejne emocje. Niedzielne wydarzenia rozpoczęły się od wykładu Piotra Bojarskiego na temat historii Enigmy. Publiczność miała okazję dowiedzieć się, jak przebiegało łamanie szyfrów w czasie II wojny światowej oraz poznać kulisy pracy polskich kryptologów. Spotkanie to zgromadziło zarówno miłośników historii, jak i fanów literatury kryminalnej z elementami historycznymi.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Vincentem V. Severskim, byłym oficerem wywiadu i autorem powieści szpiegowskich. Severski, w swoim charakterystycznym stylu, opowiadał o tajnikach pracy w wywiadzie, przemycając wiele ciekawostek i anegdot. Publiczność próbowała dociec, co w opowieściach autora było prawdą, a co literacką kreacją. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat serialu Nielegalni oraz słuchowiska Zamęt.
Warsztaty i atrakcje dla każdego
Festiwal GRANDA to jednak nie tylko dyskusje literackie, ale także warsztaty i spotkania edukacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kryminalistyczne, na których można było zobaczyć, jak tworzy się portrety pamięciowe czy zbiera odciski palców. Dla fanów kryminałów o mroczniejszym zabarwieniu przygotowano warsztat rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki, prowadzony przez dr Dorotę Lorkiewicz-Muszyńską, co okazało się wyjątkowo ciekawym i angażującym doświadczeniem.
Z kolei Michał Larek, autor kryminałów i twórca podcastu Zabójcze opowieści, podzielił się swoim doświadczeniem w tworzeniu podcastów kryminalnych. Podczas warsztatu Stwórz podcast i zdobywaj publiczność uczestnicy mieli okazję poznać tajniki budowania narracji i opowiadania historii w formie dźwiękowej.
Dziesiąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA była wyjątkowym wydarzeniem, które dostarczyło wielu literackich doznań i emocji. Dzięki bogatemu programowi, w którym znalazły się zarówno dyskusje, warsztaty, jak i spotkania autorskie, każdy miłośnik kryminałów mógł znaleźć coś dla siebie. Hasło Zbrodnie Sentimentalne idealnie wkomponowało się w jubileuszowy charakter festiwalu, a różnorodność tematów i gości sprawiła, że GRANDA 2024 zapadnie w pamięć jako jedno z najważniejszych wydarzeń literackich tego roku w Polsce.