Archiwum zapowiedzi kulturalnych

Festiwal Teatrów Tańca Granice kultury – granice natury

Już 25 kwietnia w Polskim Teatrze Tańca rozpocznie się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury.  W ramach wydarzenia publiczność obejrzy spektakle gościnne z Sibiu Ballet Theatre z Rumunii, Tanztheater Wuppertal Pina Bausch z Niemiec, kolektyw 420 PEOPLE z Czech.

Jak informują organizatorzy wydarzenia, w tym roku fascynować nas będzie płynność podziałów oddzielających ludzkie od nieludzkiego. Szukać będziemy odpowiedzi na pytanie, czy granice pomiędzy kulturą i naturą obiektywnie istnieją, czy są sztucznym wytworem człowieka, który – utrwalając przekonanie o ich niezbędności – może doprowadzić do destrukcji świata i samego siebie. Jesteśmy w większości wychowani w poczuciu konfliktu i sprzeczności pomiędzy porządkiem naturalnym i kulturowym. A może natura i kultura to suma, wspólny zbiór, a źródłem niepotrzebnych podziałów jest człowiek? Jak to się dzieje, że my, ludzie, konstruujemy nieistniejące w naturze różnice? Na ile można i powinno się kwestionować granice w rzeczywistości naznaczonej destabilizacją i kryzysem?

Do udziału w festiwalu zaproszone zostały spektakle, które badają granice, demaskują ich od-ludzkie pochodzenie.

III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca rozpocznie prezentacja spektaklu Sibiu Ballet Theatre, pierwszego w Rumunii wielokulturowego zespołu tańca, zderzającego przedstawicieli różnych krajów, od Nowej Zelandii po Ekwador, którego repertuar jest symbiozą utworów współczesnych i klasycznych. Artyści zaprezentują w Poznaniu polską premierę spektaklu One way ticket w choreografii Sandry Mavhimy. Utwór otwiera na refleksję o doświadczeniu, jakim jest migracja – stan uwięzienia między dwoma rzeczywistościami, balansowania na granicy między naturalną przynależnością kulturową i koniecznością asymilacji do kultury „obcej”. Po spektaklu odbędzie się Rozmównica z artystami Sibiu Ballet Theatre.

 27 kwietnia zostanie zaprezentowany międzynarodowy projekt artystyczny VONA  z udziałem performerek z różnych regionów Ukrainy. Projekt powstał we współpracy z światowej sławy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, w choreografii Rainera Behra, członka zespołu Tanztheater Wuppertal, zaproszonego do współpracy przez Pinę Bausch w 1995 roku. To przykład zatarcia granicy pomiędzy doświadczeniami z różnych kultur, wspólnego przyglądania się lękom i szukania ekspresji w uniwersalnym języku ciała. Ciała, które jest jednocześnie naturalne i kulturowe, gdy służy kreacji.

28 kwietnia Gospodarz festiwalu – Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Walka o ogień i wzrost gospodarczy w reżyserii Szymona Kaczmarka i choreografii Mikołaja Karczewskiego – choreograficzną metaforę międzygatunkowej walki o postęp, ewolucję naturalnych form życia i osiągnięcie wyższego szczebla rozwoju kulturowego.

29 i 30 kwietnia publiczność będzie miała okazję spotka się z 420 PEOPLE – kolektywem artystycznym z Pragi, kierowanym przez Václava Kuneša, dawnego tancerza jednego z najbardziej prestiżowych zespołów tańca współczesnego na świecie Nederlandes Dans Theater. W Why things go wrong przyjrzymy się (nie)etycznym źródłom ludzkich zachowań, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy wina pochodzi z pierwotnych pokładów ludzkiej natury, czy jest uwarunkowana kulturowo.

29 kwietnia – w Międzynarodowy Dzień Tańca odbędzie się kolejna edycja Narodowego Tańczenia. To uliczna akcja wspólnotowego tańczenia poloneza, łączącą naturalną potrzebę ludzką – bycia częścią grupy – z odwołaniem do tradycji polskiej kultury, której częścią jest wyrafinowana forma szlacheckiego tańca korowodowego. Patronat honorowy nad akcją Narodowe Tańczenie objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak. Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach akcji TańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.  

Różne stylistyki rozumienia „granic natury” i „granic kultury”  złożą się na bogactwo i różnorodność reprezentowanej podczas III Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca polskiej i światowej sztuki tańca.