Spektakl Faustus w Teatrze Polskim
23 czerwca na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu premierowo zostanie wystawiony spektakl Faustus w reżyserii Katarzyny Minkowskiej.
Znani poznańskiej publiczności twórcy, podejmują w spektaklu przewrotną grę z monumentalnym dziełem Manna i komponują spektakl na zasadach utworu muzycznego – koncertu na idee i emocje. Geniusz i potrzeba dążenia do doskonałości zderza się na scenie z pragnieniami bohaterów, którzy życiowe decyzje podejmują pod wpływem gorących uczuć. Małe historie rozgrywają się w spektaklu w cieniu wielkich narracji, a małe tragedie na tle wielkich wojen. Wszystkiemu przygląda się Syrenka z baśni Andersena, która marzy o tym, żeby być człowiekiem, ponieważ “ludzie wyżsi są nieskończenie od wszelkich innych stworzeń”.
Twórcy spektaklu Faustus podejmują polemikę z antropocentrycznym przekazem powieści Manna i baśni Andersena. W przewrotny sposób odnoszą się do wizji świata, w którym centralną pozycję zajmują wybitne jednostki i niepodważalne autorytety. Każdej z bohaterek i każdemu z bohaterów spektaklu zadają to samo – diabelskie – pytanie: Czego pragniesz i jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by to otrzymać?
Tomasz Mann rozpoczął pisanie Doktora Faustusa w luksusowym domu w Kalifornii. Jak sam twierdził, była to najbardziej “wariacka” spośród wszystkich jego powieści. Narratorem został mężczyzna uwięziony w upadających Niemczech, który pisząc biografię zmarłego przyjaciela i zarazem kompozytora wyklętego przez nazistów, pragnął ocalić od zapomnienia jego awangardową twórczość. Przyjaciel – Adrian – był geniuszem, wynalazcą nowych technik kompozytorskich, które na zawsze odmieniły muzykę XX wieku. U schyłku życia popadł w szaleństwo – twierdził, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza paktowi z diabłem.