Ethno Port – znamy artystów!
Nadchodząca, 16. już edycja Ethno Port Poznań odbędzie się w ostatni weekend czerwca, zamieniając Centrum Kultury ZAMEK i okolice w ogromną, kolorową scenę, z której popłyną dźwięki muzyki świata. Czeka nas ekscytujące spotkanie z różnorodnością brzmień, tradycji i kultur. Podczas trzech dni Festiwalu odbędzie się aż czternaście koncertów.
Od kilkunastu lat Ethno Port jest świętem muzyki etnicznej, okazją do odkrywania nowych dźwięków i osobowości muzycznych. Znany jest z radości, otwartości i przyjacielskiej atmosfery. W tym roku ethnoportowe wydarzenia zagoszczą w CK Zamek oraz pobliskim Parku im. Adama Mickiewicza.
Różnorodność i szacunek
— Tegoroczny Ethno Port, od tych sprzed lat, odróżnia przede wszystkim rzeczywistość, w jakiej żyjemy. W pierwszych latach fascynacja bogactwem kultur i potrzeba ich poznawania wydawały się być naturalnymi postawami w otwartym, zbudowanym na humanistycznych wartościach świecie. Naiwnie żyliśmy w przekonaniu, że rasizm, ksenofobia, nacjonalizm i faszyzm są w odwrocie i nie zagrażają naszemu, coraz piękniejszemu i kolorowemu życiu – mówi Andrzej Maszewski, współtwórca festiwalu.
Organizatorzy konsekwentnie odwołują się do poszanowania wolności i odrębności poszczególnych kultur. Podziw dla muzyków z różnych stron świata będzie wyraźnie zaznaczony również podczas najbliższego Ethno Portu. Nie zabraknie wzruszeń i gestów solidarności dla walczącej Ukrainy. Muzyka jest uniwersalna i ma moc łączenia ludzi ponad barierami językowymi. Wspólnota zaś dodaje otuchy, której wszyscy potrzebujemy.
Interesująco zapowiadają się dwie premiery – koncert polsko-ukraińskiego młodzieżowego Chóru Skovoroda, któremu patronuje najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof – Hryhorij Skovoroda. Drugą wyczekiwaną premierą będzie koncert Common Routes – projektu, który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy, z udziałem muzyków z Iranu, Francji, Białorusi oraz Polski – reprezentowanej przez Malwinę Paszek z Poznania.
Ethno Port Poznań między kontynentami
Uwagę przyciągają koncerty zespołów i muzyków z innych kontynentów, którzy zagrają muzykę głeboko zakorzenioną w tradycji. W Poznaniu wystąpią kurdyjski pieśniarz i instrumentalista RUSAN FILITZEK z zespołem (Turcja/Francja), przedstawiciele Pigmejów Aka – wykonujący unikalną polifoniczną muzykę, a także reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych NDIMA (Kongo Brazaville). W ramach festiwalu odbędą się również koncerty południowokoreańskich zespołówSINNOI oraz CELLOGAYAGEUM, które łączą jazz z tradycją. Przed publicznością wystąpi również rodzinna grupa ZENE’T PANON z wyspy Reunion. Usłyszymy też dźwięki płynące z Europy: MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe – Kreatywna Europa), STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja), czy zespół KOSY (Polska).
Afrokaraibska grupa COJUNTO PAPA UPA z Holandii, folkowo-punkowe BOHEMIAN BETYARS z Węgier (obydwa zespoły z programu Sounds of Europe w ramach Kreatywnej Europy) czy ukraińskie zespoły US ORCHESTRA i BALAKLAVA BLUES nikogo nie pozostawią obojętnymi na muzyczną energię, zapraszającą do wspólnego tańca.
Festiwalową atmosferę tworzą przede wszystkim koncerty i pozytywny ferment wokół, a także różnorodność wyrażona w identyfikacji wizualnej, co roku innej, ale zawsze nawiązującej do bogactwa kultur świata. Zaplanowany jest również kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami oraz warsztaty, filmy i spotkania.
Ethno Port Poznań odbywa się przy wsparciu UNICEF.