Ethno Port już po raz 16!
Rozpoczynamy końcowe odliczanie przed kolejną edycją Festiwalu Ethno Port Poznań, która odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. W bogatym programie wydarzenia znajdują się koncerty zespołów z różnych zakątków świata, warsztaty, spotkania, akcje społeczne oraz kiermasz rękodzieła.
Premiery i koncerty
Tegoroczną edycję Festiwalu Ethno Port rozpocznie premierowy występ młodzieżowego Chóru Skovoroda, który wystąpi w piątek, 23 czerwca o godzinie 17:00 w Sali Wielkiej CK Zamek. Chórem przewodzi Volodymyr Andrushchak, utalentowany piosenkarz, genialny aktor i dyrygent, obecnie aktor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. Muzykę do repertuaru chóru skomponował Maciej Rychły –muzyk, psycholog, współzałożyciel Kwartetu Jorgi, twórca muzyki do filmów, spektakli oraz programów radiowych.
Tego samego dnia na Dziedzińcu Zamkowym wystąpią kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek z zespołem oraz Ndima z Konga, czyli przedstawiciele Pigmejów Aka, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych. Koncerty rozpoczną się o godzinie 18:30 i 22:30.
Sobota to aż dwa koncerty artystów z Republiki Korei. Przed poznańską publicznością zaprezentują się łączący jazz z tradycją zespoły Cellogayageum oraz Sinnoi. Oba koncerty, które powstały we współpracy z Jarasum Jazz Festival, odbędą się w Sali Wielkiej CK Zamek.
Tego dnia na Dziedzińcu Zamkowym zaprezentują się rodzinna grupa Zene’t Panon z wyspy Reunion oraz Stelios Petrakis z Grecji, który stapia starożytne dziedzictwo europejskie, tradycyjną wyspiarską kulturę i bliskowschodni świat arabski.
Niedziela to kolejny występ premierowy – w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się występ Common Routes, projektu który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy. Celem tego projektu jest wspieranie rozwoju kariery, ale też mobilności artystek i artystów europejskich ze szczególnym uwzględnieniem migrantek i migrantów, którzy często wbrew woli zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę. Premierowy koncert rozpocznie się o godzinie 17:00.
W ostatni dzień Festiwalu Ethno Port, na Dziedzińcu Zamkowym odbędą się dwa koncerty. O godzinie 18:30 wystąpi polski zespół Kosy, czyli cztery intrygujące kobiece głosy połączone w pieśniach z regionu Dolnego Śląska. Występem zamykającym tegoroczną edycję festiwalu będzie koncert włoskiej formacji Maria Mazzota Trio.
Nowe miejsca na festiwalowej mapie
Nowością tegorocznej edycji festiwalu są koncerty odbywające się w Parku im. Adama Mickiewicza, na które obowiązuje wstęp wolny. W piątek na scenie zaprezentuje się folkowo-punkowa grupa Bohemian Betyars z Węgier. W sobotę na parkowej scenie wystąpi afrokaraibska grupa Cojunto Papa Upa z Holandii, która zabierze publiczność, w pełną rytmu i tańca podróż międzykontynentalną. Z kolei w niedzielę na scenie zaprezentuje się ukraińsko-kanadyjskie trio Balaklava Blues, które swoją mieszanką współczesnych i tradycyjnych brzmień nikogo nie pozostawi obojętnym na muzyczną energię zapraszając do wspólnego tańca. Wszystkie parkowe koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00.
Ethno Port Poznań to nie tylko muzyka
Festiwalowi Ethno Port Poznań towarzyszyć będzie wystawa „TU / MY – SĄSIADKI”, która zagości w Holu Wielkim Centrum Kultury Zamek. Na wystawie zostaną zaprezentowane portrety ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, rozpoczęły nowe życie w stolicy Wielkopolski. Pod koniec 2022 roku Fundacja AITWAR, w ramach szerszego projektu zatytułowanego „Jak się TU odnaleźć’, zorganizowała sesję zdjęciowa, której celem było odszukanie i odkrycie samych siebie w nowej rzeczywistości. Do projektu zaproszono Bartłomieja Śnierzyńskiego, który jest autorem wszystkich fotografii.