Dożynki Miejskie w Parku Wilsona
W sobotę, 2 września w Parku Wilsona odbyły się coroczne Dożynki Miejskie. Święto Plonów przyciągnęło do Parku Wilsona tłum poznaniaków, którzy chętnie uczestniczyli w przygotowanych warsztatach.
Tegoroczne Dożynki Miejskie rozpoczął barwny korowód, który przeszedł ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową. Przemarszowi towarzyszyła Orkiestra Miasta Poznania, która zadbała o stronę muzyczną korowodu.
Obrzęd dożynkowy
Po dotarciu do Parku Wilsona odbyła się oficjalna część Święta Plonów. Zespół folklorystyczny Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej zaprezentował obrzęd dożynkowy. Były tradycyjne tańce i dzielenie chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów.
– Dziś przypada jeden z najważniejszych dni w rolniczym kalendarzu – Święto Plonów. Dożynki to tradycyjne święto, które stanowi ukoronowanie całorocznego trudu rolników i ogrodników oraz symboliczne zakończenie zbiorów. Święto Plonów obchodzone jest od wieków i jest głęboko zakorzenione w historii rolnictwa w ogóle, ale również w historii rolnictwa w Poznaniu – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Dożynki Miejskie w Parku Wilsona artystycznie
Po zakończeniu oficjalnej części, na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił ponownie zespół folklorystyczny Poligrodzianie, a także Teatr Mozaika i zespół folkowy Tytka. Tegoroczne Święto Plonów zakończył żywiołowy koncert formacji Fanfara Awantura.
Dożynki Miejskie połączone były z XXV Świętem Chleba w Wielkopolsce, który jest organizowany przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Poznaniacy mieli okazję poznać tajemnice wypieku chleba. Nie zabrakło stoisk degustacyjnych, na których można było spróbować różnych odmian tradycyjnego chleba i bułek.
Dodatkową atrakcją tegorocznych Dożynek Miejskich w Parku Wilsona była wioska ginących zawodów. Uczestnicy mogli przyjrzeć się pracy garncarza, powroźnika czy łyżkarza. Jednocześnie odbywały się warsztaty florystyczne i pokaz wyplatania koszyków z wikliny.
Na najmłodszych uczestników czekały drewniane zabawki, animacje i zabawy, malowanie twarzy oraz dmuchany zamek.