Dalekie podróże na Starołęce
2 sierpnia w Parku Rekreacji na Starołęce odbędą się warsztaty podróżnicze, a przed publicznością wystąpi także Kapela Karpati. Wydarzenia są częścią cyklu Lato z Estradą.
O godzinie 18:00 rozpoczną się warsztaty zatytułowane Paweł Edmund Strzelecki – o zapomnianym bohaterze, które poprowadzą Robb Maciąg.
Etno warsztaty
Paweł Strzelecki to jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Niemal zupełnie nieznany w Polsce człowiek, o którym wie każde Irlandzkie dziecko. Wielki geograf, geolog, humanista i jeden z prekursorów meteorologii. To pierwszy Polak, który objechał świat dookoła – był na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy), odkrył złoża złota w Australii, miedzi w Kanadzie. Przede wszystkim Paweł Strzelecki to człowiek, który uratował od śmierci głodowej 200.000 irlandzkich dzieci.
Dzięki niemu wiele miejsc na świecie „odzyskało” natywne nazwy używane przez miejscowych. Humanista, który walczył z kolonializmem i jako jeden z absolutnie niewielu mieszkał z i między tubylcami poznając ich kraj. Warsztaty o Pawle Strzeleckim polegają na przybliżeniu jego osoby oraz odwiedzeniu jednego z trzech miejsc: Australii, Kanady lub Hawajów.
Dla starszych uczniów przygotowano dodatkowo wykład o Irlandii, Wielkim Głodzie i udziale Pawła Strzeleckiego w uratowaniu 200.000 dzieci od śmierci głodowej. Dzięki niemu wiele miejsc na świecie „odzyskało” natywne nazwy używane przez miejscowych. Humanista, który walczył z kolonializmem i jako jeden z absolutnie niewielu mieszkał z i między tubylcami poznając ich kraj. Warsztaty o Pawle Strzeleckim polegają na przybliżeniu jego osoby oraz odwiedzeniu jednego z trzech miejsc: Australii, Kanady lub Hawajów.
Dla starszych uczniów przygotowano dodatkowo wykład o Irlandii, Wielkim Głodzie i udziale Pawła Strzeleckiego w uratowaniu 200.000 dzieci od śmierci głodowej.
Koncert Kapeli Karpati
Po warsztatach, o godzinie 20:00 przed publicznością wystąpi Kapela Karpati. To tercet przyjaciół, który swoją grą porusza serca słuchaczy. W grze zespołu słychać ducha Karpat – Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i Polski. Ich wizytówką są oryginalne aranżacje – wielogłosowy śpiew, brawurowe sola i wielka energia płynąca z instrumentów.
Łańcuch górski, który ciągnie się przez Polskę, Słowację, Czechy, Rumunię, Ukrainę, Węgry i Serbię kryje w sobie ogromne kulturowe bogactwo. Artyści pozwalają słuchaczom przenieść się kilkaset kilometrów na południe, by odkrywać bałkańskie rytmy i zakochiwać się w pięknych cygańskich melodiach. Repertuar koncertu stanowią znane kompozycje, jak chociażby Karczmareczka, Čaje Šukarije, czy utwór Dumbala oraz melodie odkryte i grane wyłącznie przez Kapelę Karpati.
Miłym dla publiczności przerywnikiem od muzyki karpackiej są chwilowe powroty do polskiej muzyki popularnej. Podczas koncertów Kapela Karpati wykonuje również popularne utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena, czy grupy Bajm.
W skład zespołu wchodzą: Joanna Gruszka – wokal/skrzypce, Mateusz Doniec – akordeon oraz Józef Gruszka – wokal/kontrabas.
Koncerty Kapeli Karpati to muzyczne uczty dla miłośników muzyki folkowej. Ogromne doświadczenie sceniczne każdego członka zespołu przekłada się na najwyższy poziom wykonawczy.