Archiwum zapowiedzi kulturalnych

Cały Poznań Ukulele

Już od siedmiu lat ukulelową stolicą naszego kraju jest Poznań. Nie inaczej będzie w tym roku. W dniach 2-4 czerwca odbędzie się kolejna edycja największego europejskiego festiwalu poświęconego temu instrumentowi, czyli Cały Poznań Ukulele.

Ukulele to mały, radosny instrument, kojarzący się z Hawajami, słońcem, oceanem, wolnością i radością, wzbudzający uśmiech na twarzy każdej osoby, która po niego sięgnie lub usłyszy.

Tradycyjnie już na rozpoczęcie festiwalu, w sobotę 3 czerwca o godzinie 12:00 muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele (PPNOU) wejdą na wieżę poznańskiego Ratusza i zagrają na ukulele hejnał. Główne wydarzenia odbędą się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta na placu Kolegiackim.

Cały Poznań Ukulele to kilkadziesiąt występów, ale także warsztaty czy wspólne granie. W tym roku organizatorom udało się zaprosić wirtuozów z samych Hawajów, do Poznania prosto z Honolulu przybędą Jody Kamisato oraz Honoka. Polinezję będą także reprezentować Hinatea oraz Mana, którzy zaprezentują taneczno-ukulelowe show opowiadające o regionach oceanii. Ponadto przez dwa dni będzie można wysłuchać artystów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Austrii i USA (Hawaje), ale także z Polski.

W sobotę w klubie Muchos odbędzie się koncert PPNOU oraz Julii Pietruchy. Dobrze znana wszystkim polska piosenkarka i aktorka skradła serca tysięcy słuchaczy swoimi utworami wykonywanymi z akompaniamentem ukulele. Koncert rozpocznie się o godzinie 21:00.

W niedzielę, 4 czerwca muzycy z PPNOU wystąpią z projektem łączącym klasykę z Ukulele. Tym razem do projektu Uku w Operze zaprosili Kasię Pakosińską, Jacka Wójcickiego oraz Mariusza Patyrę – słynnego wirtuoza skrzypiec. Artyści zapewniają, że będzie jak zawsze wesoło, ale na najwyższym poziomie wykonawczym.

Poznańską scenę muzyczną poza PPNOU będą reprezentować wykonawcy w każdym wieku, estradę wypełni kilkadziesiąt młodych ukulelistek i ukulelistów z projektu Ukulelowe Łejery, pojawi się znana festiwalowiczom Ukupolalele, która rośnie i rozwija się razem z festiwalem, na którym debiutowała jako pięciolatka. Będzie można także posłuchać wyjątkowego projektu, stworzonego z poznańskich seniorów – SeniorUki, czyli zespołu, który zdobył serca publiczności podczas poprzedniej edycji i który nie zamierza się zatrzymywać.

Festiwal to także warsztaty nauki gry na ukulele – organizatorzy zapraszają wszystkich, będzie można bezpłatnie wypożyczyć sobie ukulele i spróbować własnych sił.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal Cały Poznań Ukulele wpisał się już na stałe w kalendarz poznańskich, ale także europejskich imprez.