literatura

Pokonując słabości w cieniu góry

Odważna i bezkompromisowa Silvia Vasquez-Lavado ma do udowodnienia sobie i światu, że nigdy się nie poddaje. To, że jest kobietą nie musi i nie oznacza, że jest słabsza, bardziej krucha i ma zakaz wstępu do męskiego świata, za jaki uznawana jest grupa wspinaczy wysokogórskich. Jeszcze bardziej pragnie udowodnić, że wychowanie w męskim świecie wąskich uliczek stolicy Peru, nie sprawia, że ma obowiązek czuć się gorsza, biedniejsza czy mniej zdolna od innych.

W cieniu góry – wspomnienia odważnej to powieść o odwadze i sile wspólnoty. To również historia o przekraczaniu nieistniejących, symbolicznych granic związanych z pochodzeniem, wychowaniem, wykształceniem, czy orientacją seksualną. To także opowieść o nałogach, walce z samym sobą i akceptacją własnego ciała oraz umysłu.

Marzenia o ucieczce

Silivia Vasquez-Lavado wychowuje się w patriarchalnej rodzinie w Limie. Ojciec – poważany i bogaty pracownik umysłowy nie szczędzi swojej rodzinie, w tym również Silvii, dość mocnej męskiej ręki. Wychowuje swoje dzieci dość surowo, bezkompromisowo, trzymając się własnych zasad. Zamiast rozmów wybiera lanie, a wszelkie próby sprzeciwu wywołują u niego ataki agresji. Chce w ten sposób, nie tylko podkreślić swoją władczą pozycję w rodzinie, lecz także zapewnić dzieciom dobre wychowanie, wykształcenie, prestiż i bogactwo. Czy jednak prestiż i poważanie mogą wynagrodzić doznane w dzieciństwie krzywdy?

Sylvia dość szybko przekonuje się, że nie wszystko, co dorośli uważają za dobre, naprawdę takie jest. Krzywda, której doznaje ze strony bliskich jej osób powoduje wycofanie i zamknięcie się w swoim świecie. Tajemnice rodziców i brak rozmów z rówieśniczkami sprawiają, że młoda dziewczyna pragnie jedynie ucieczki do innego świata. Z ulgą przyjmuje więc decyzję rodziców o jej samotnym wyjeździe na studia do Stanów Zjednoczonych. Dla niej jest to wyprawa do innego, lepszego świata, w którym pragnie być wreszcie sobą. Chce rozpocząć zupełnie nowy rozdział w swoim życiu i biec własną drogą.

Męski świat

Szybko zderza się z ponurą i smutną rzeczywistością. Dla młodej latynoskiej dziewczyny codzienność w elitarnym męskim świecie w centrum Doliny Krzemowej, jest równie trudne, jak dzieciństwo w patriarchalnym domu rodzinnym. W życiu Silvii szybko pojawia się chęć kolejnej ucieczki, tym razem w świat nałogów. Alkohol, na krótkie chwile, pozwala zapomnieć o bólu, samotności i demonach przeszłości. Życie młodej dziewczyny toczy się po równi pochyłej.

Wtedy pojawia się ona – wspinaczka wysokogórska, możliwość ucieczki od szarych miast i spotkanie z Matką Ziemi, czyli Mount Everestem. Ten ośmiotysięcznik położony w Himalajach od dawna przyciąga wspinaczy jak magnes. Wśród śmiałków zafascynowanych szczytem, uważanym przez miejscową ludność za siedzibę bogów, znajduje się również Silvia Vasquez-Lavado. To właśnie tej górze młoda Peruwianka postanawia zawierzyć swój ból.

W cieniu góry to opowieść o trudnym zdobywaniu szczytu i wspinaczce w ekstremalnie trudnych warunkach. Właśnie to ryzyko i bliskość śmierci ciągną Silvię w stronę szczytu. W jej podróży na Mount Everest jest coś jeszcze – bunt przeciw rzeczywistości zdominowanej przez mężczyzn i ból, jaki jej wyrządzili.

Pokonać własne słabości

Opowieść Vasquez-Lavado to pokonywanie własnych słabości, a także odkrywanie przed czytelnikiem trudnych relacji ze światem i rodziną. To także historia kobiet, które zostały skrzywdzone przez brutalny, męski świat z premedytacją wykorzystujący biedę i brak perspektyw wielu kobiet. W cieniu góry nie jest typową książką o zdobywaniu szczytu i wspinaczce, bo ta wydaje się wyłącznie tłem dla poszukiwania siebie i swojego miejsca na ziemi. Zdobywanie Mount Everestu staje się pretekstem do walki o równość, wolność i szacunek dla każdego człowieka, dla każdej kobiety. Droga na najwyższy szczyt staje się tutaj synonimem oczyszczenia z bólu, smutku, samotności i doznanej krzywdy.

Książka Vasquez-Lavado nie jest powieścią łatwą dla czytelnika. Dużo tu hiszpańskich, nie zawsze tłumaczonych, dialogów i zwrotów, które mogą utrudniać spotkanie z opowieścią Silvii. Nie jest to również trzymająca w napięciu i szybko płynąca historia, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nazwałabym tę książkę raczej opowieścią o skrzywdzonych kobietach, które nie poddają się i pokonują własne słabości oraz lęki, aby udowodnić przede wszystkim sobie, że nie są gorsze od tych, którzy je skrzywdzili.