Teatr Nowy Izabelli Cywińskiej
W poniedziałek, 25 marca odbyła się uroczystość nadania imienia Izabelli Cywińskiej Teatrowi Nowemu. Nowe imię zyskała też Duża Scena, która upamiętnia teraz Tadeusza Łomnickiego – aktor wcześniej patronował Teatrowi Nowemu.
16 marca tego roku w życie weszła uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotycząca zmiany patrona Teatru Nowego w Poznaniu. Instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego nosi teraz imię Izabelli Cywińskiej. Teatr Nowy chciał w ten sposób uhonorować zmarłą w grudniu ubiegłego roku artystkę. Ta wybitna reżyserka i pierwsza minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego została dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu w 1973 roku i pokierowała nim tak, że stał się on jedną z najlepszych tego typu instytucji w Polsce.
– Izabella Cywińska zbudowała w Poznaniu legendarny zespół, który przez lata 70. i 80. stworzył wiele intersujących kreacji, dał się poznać w całym kraju jako niezwykła grupa osób, prezentująca sztukę zaangażowaną, która wybrzmiała mocno zwłaszcza w czasach przełomu politycznego. To był mój pierwszy dorosły teatr, aktorów z zespołu Izabelli Cywińskiej zapamiętałem na całe życie. Chociaż okoliczności są smutne, to właśnie w takich symbolicznych utrwaleniach jak to możemy przetrwać – podkreślał Marszałek Marek Woźniak.
Od 2002 roku Teatr Nowy w Poznaniu nosił imię Tadeusza Łomnickiego. Aktor przebywając gościnnie w 1992 roku w Poznaniu, zasłabł na scenie podczas prób do spektaklu Król Lear i zmarł tego samego dnia. Teraz imię aktora nosić będzie Scena Duża Teatru Nowego.
Teatr Nowy imienia Izabelli Cywińskiej
Nadanie nowego imienia Teatrowi Nowemu oraz Dużej Scenie nastąpiło oficjalnie w poniedziałek 25 marca. We Foyer Teatru, Marek Wożniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Hanna Wróblewska – Dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie odsłonili tymczasową tablicę pamiątkową poświęconą Izabelli Cywińskiej.
Podczas uroczystości na Dużej Scenie zagrany został spektakl Wiśniowy sad Antoniego Czechowa, w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Po nim uczestnicy wydarzenia zobaczyli film poświęcony działalności artystki w Teatrze Nowym w latach 1973-1989 i wysłuchali monologu Wojciecha Ziemilskiego poświęconego jej pamięci.
– Witam Państwa z nieskrywaną satysfakcją, dumą i wzruszeniem w Teatrze Nowym w Poznaniu imienia Izabelli Cywińskiej. Pani Izo, droga teatralna mamo, jest Pani i zawsze będzie Pani z nami, z czego się wszyscy niezmiernie cieszymy – mówił ze sceny do publiczności Piotr Kruszczyński, Dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.
Ostatnią częścią uroczystości było nadanie odznaczeń ministerialnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Z rąk Hanny Wróblewskiej, reprezentującej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali je: Antonina Choroszy, Gabriela Frycz, Edyta Łukaszewska, Daniela Popławska, Agnieszka Różańska, Maria Rybarczyk, Janusz Grenda, Jacek Nadarzyński i Piotr Kruszczyński.
[fot. UMWW]