Kulturalne rozmaitości

Urodziny Teatru Biuro Podróży

Już w najbliższy weekend w Poznaniu odbędą się teatralne urodziny Teatru Biuro Podróży, który świętuje w tym roku 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w stolicy Wielkopolski zostaną wystawione dwa spektakle.

Teatr Biuro Podróży podejmuje tematy często niewygodne i niepopularne. Opowiada o wojnie, śmierci i przemocy. Prowokuje widzów do zajęcia stanowiska, opowiedzenia się, wyrażenia poglądów.

35. urodziny Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu trzydziestu pięciu lat poszukiwań artystycznych, teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Na przestrzeni ponad trzech dekad swojego istnienia, Teatr Biuro Podróży przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych.

W najbliższy weekend Teatr Biuro Podróży, wspólnie z poznańską publicznością, będzie świętował swoje 35. urodziny.

Kaspar

W sobotę, 16 września zostanie wystawiony spektakl Kaspar. Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać.
Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy miasta ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy? Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze?

Przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara pokazuje jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Jest to spektakl niezwykle współczesny i jakże „polski”.

Kaspar zostanie wystawiony 16 września na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Józefa Tischnera na osiedlu Czecha w Poznaniu. Spektakl rozpocznie się o godzinie 20:00.

Carmen Funebre

Z kolei w niedzielę, 17 września w Starej Rzeźni publiczność zobaczy najstarszy plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży – Carmen Funebre.

Pomysł na spektakl i sam spektakl powstał w czasie, kiedy w Jugosławii trwała wojna domowa. Inspiracją, a właściwie impulsem do jego stworzenia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów, przemoc, wzajemna wrogość oraz manipulacja nastrojami społecznymi, która podpaliła Bałkany. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się w Polsce z uchodźcami z Bośni. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców.

W przedstawieniu Carmen Funebre nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym. Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę doświadczonego widza i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów porusza emocje widzów.